Cykl życia biznesu: 5 etapów rozwoju

Rozumiemy, jak biznes wygląda jak żywy organizm i dlaczego "karmić" własny biznes inwestycjami, nawet jeśli już się rozwinął.

Każda firma w trakcie swojego istnienia przechodzi pewne etapy rozwoju biznesu. Zarówno rodzinna Kawiarnia, internetowy sklep odzieżowy, jak i fabryka rur stalowych mają podobne procesy i problemy, które ekonomiści porównują do istnienia żywego organizmu. Z tych etapów składa się pełny cykl życia firmy.

Takie porównanie jest również możliwe, ponieważ na każdym etapie biznes, podobnie jak żywy organizm, musi być "karmiony" inwestycjami, aby żył i rozwijał się.

Najważniejsze jest to, czym różni się biznes od żywej istoty: śmierć w jego scenariuszu wcale nie jest obowiązkowa. Ważne jest, aby przedsiębiorca zrozumiał, na jakim etapie rozwoju znajduje się jego firma, aby wiedzieć, jak ją dalej rozwijać.
1.Etap założenia

Otwierasz firmę. Oznacza to, że już oceniłeś opłacalność pomysłu, wziąłeś pod uwagę wszystkie ryzyka, obliczyłeś, jakie koszty czekają na Ciebie na początku i napisałeś plan finansowy.

Na etapie założenia rejestrujesz IP lub LLC, rekrutujesz zespół, szukasz pierwszych klientów. W tym momencie projekt potrzebuje finansowania. Jego źródła można znaleźć na wiele sposobów-wszystko będzie zależeć od rodzaju działalności i Twojego pomysłu na rozwój firmy.

Jak przyciągnąć pieniądze?

Przynajmniej część kapitału początkowego będziesz musiał zebrać samodzielnie: zaoszczędzić pieniądze lub na przykład sprzedać nieruchomość. Jeśli osobiste oszczędności na początek nie wystarczą, możesz znaleźć finansowanie w następujący sposób:

1. Poproś o wsparcie rządowe
Jeśli masz firmę, która ma znaczenie dla regionu, możesz poprosić Państwo o pomoc finansową (i nie tylko) w ramach specjalnych programów wsparcia biznesowego.
2. Zebranie odpowiedniej kwoty za pomocą finansowania społecznościowego "finansowanie zbiorowe" na samym początku projektu może zadziałać, jeśli masz kreatywny projekt lub nietypowy produkt — produkujesz coś, co chcesz natychmiast zamówić.
3. Znajdź inwestora venture
Do startupu związanego z technologią na etapie założenia można pozyskać inwestora venture. Zwykle jest to specjalista technologiczny, który inwestuje swoje zasoby w szybko rozwijające się startupy, licząc na duże zyski. Zasoby to nie tylko pieniądze, ale także wiedza. Inwestor może zaproponować strategię rozwoju, szukać i szkolić specjalistów, znaleźć niezbędne kontakty-aby szybciej osiągnąć wynik i odzyskać swoje inwestycje finansowe.
Rozpoczynając działalność z inwestorem venture capital, warto zainwestować co najmniej 50% samodzielnie, w przeciwnym razie istnieje duża szansa, że twój partner będzie miał zbyt duży wpływ na procesy, spodziewając się, że osiągnie większy zysk.
4. Leasing sprzętu lub mienia
Jeśli firma potrzebuje samochodu, dużego sprzętu lub pokoju, możesz go wynająć: wynajmujesz nieruchomość, ale z możliwością jej całkowitego zakupu. Rata leasingowa nie uderzy zbytnio w budżet, a mimo to będziesz mieć sprzęt, który prawdopodobnie spłaci za nią raty. Przez jakiś czas płacisz za nieruchomość w leasingu, ale działa ona dla Ciebie i stale przynosi zyski.

2.Etap wyjścia do zera

W tym momencie możesz odzyskać pieniądze wydane na otwarcie sprawy. Firma ma minimalny zysk, a dzięki niemu można utrzymać obrót: pieniądze ze sprzedaży towarów wystarczą na zakup nowych partii. Ale fundusze mogą nie wystarczyć na ulepszenia, które przyniosą większe zyski: nie możesz zatrudnić nowych pracowników ani kupić więcej towarów. Tak więc firma nadal potrzebuje finansowania.

Jak przyciągnąć pieniądze?

1. Weź mikropożyczkę do MFI

Warunki mikropożyczek dla firm bardzo różnią się od warunków dla pożyczek konsumenckich — roczna stopa ich oprocentowania jest znacznie niższa (od 20%). Ponadto w każdym regionie istnieje MIF finansowania przedsiębiorczości, które udzielają biznesmenom pożyczek po obniżonej stopie procentowej-od 8-9% rocznie. Jak uzyskać mikrozamy, aby rozwinąć swój biznes, przeczytaj nasz artykuł.
2. Zorganizuj zbiórkę pieniędzy za pomocą crowdfundingu
Na tym etapie możesz również ubiegać się o" finansowanie zbiorowe", zwłaszcza jeśli produkujesz towary — platforma crowdfundingowa może stać się dodatkowym rynkiem zbytu.

3.Etap wzrostu

Biznes zwiększa zyski i liczbę klientów: możesz rozdawać długi, jeśli takie istnieją, zatrudniać nowych pracowników, zwiększać produkcję. Dodatkową inwestycję warto zainwestować w poprawę obsługi i rozwiązywanie problemów, które utrudniają rozwój. Powiedzmy, że Twoja usługa kurierska nie potrzebuje dwóch samochodów, ale pięciu. Lub strona internetowa sklepu internetowego jest warta poważnego przeprojektowania.

Również na tym etapie istnieje duże prawdopodobieństwo, że napotkasz luki gotówkowe: kiedy już zarobiłeś pieniądze, ale jeszcze ich nie masz i nie możesz ich uruchomić ani wydać.

Jak przyciągnąć pieniądze?

1. Podłącz czynnik do systemu płatności
Jeśli zajmujesz się handlem, to teraz masz więcej klientów, co oznacza, że musisz więcej kupować i sprzedawać. Wiele firm sprzedaje produkty i usługi z odroczoną płatnością: otrzymały lub sprzedały produkt dzisiaj, a pieniądze za niego zostaną przekazane dopiero za miesiąc lub dwa. Aby nie było luki gotówkowej, możesz połączyć czynnik w relacji między kupującym a sprzedającym. Specjalna firma lub bank płaci sprzedającemu za towar w momencie dostawy, a kupujący ma opóźnienie: płaci za towar później i już czynnikowi.
2. Leasing sprzętu lub mienia
I na tym etapie dodatkowego sprzętu, transportu lub nieruchomości nie trzeba kupować — możesz wziąć to, czego potrzebujesz w leasing i odkupić później, gdy sprzęt pozwoli Ci zarobić więcej.
3. Weź kredyt
Rozwijająca się firma, która istnieje od kilku lat, jest bardziej skłonna do zatwierdzenia pożyczki lub pożyczki. Możesz uzyskać preferencyjne warunki lub uzyskać wsparcie gwarancyjne pożyczki w bankach i MIF, które działają w ramach programów wsparcia państwa.
4. Sprzedam udziały w firmie
W ten sposób otrzymasz nie tylko pieniądze na dalszy rozwój, ale także partnera biznesowego. Aby uniknąć możliwych konfliktów i nie stać się ofiarą pozbawionego skrupułów kolegi, ostrożnie podejdź do wyboru: pamiętaj, aby legalnie zarejestrować sprzedaż firmy, sporządzić umowę, która jasno określi, jakie prawa mają partnerzy i jaką rolę mają w projekcie.
5. Przyciągnij współinwestorów
Twoja firma już odnosi sukcesy, co oznacza, że istnieje większa szansa, że inwestorzy będą nią zainteresowani. Możesz ich szukać wśród kolegów i znajomych, na platformach crowdfundingowych i forach branżowych.

4.Etap dojrzałości

Na tym etapie firma przestaje intensywnie się rozwijać i staje się odporna na okoliczności zewnętrzne. Problemy w gospodarce (np. wzrost cen surowców) czy siła wyższa nie powinny być dla firmy wyrokiem śmierci-w tym przypadku powinna być finansowa poduszka powietrzna, która pozwoli przetrwać kryzys i znaleźć wyjście z sytuacji.

Chociaż ryzyko stało się mniejsze, nie warto pozwolić, aby wszystko działało grawitacyjnie. Jeśli utrzymasz sytuację pod kontrolą, możesz pozostać na tym etapie przez długi czas. Ale można dalej rozwijać biznes i skalować go. Na przykład poszerz geografię i wielkość sprzedaży lub zwiększ liczbę punktów sprzedaży w swoim regionie. Będzie to wymagało nie tylko wysiłku, ale także finansów.

Jak przyciągnąć pieniądze?

Aby skalować biznes, sam zysk może nie wystarczyć. Możesz przyciągnąć dodatkowe pieniądze metodami, które już znasz. Warto wybrać je w oparciu o specyfikę biznesu. Jeśli masz firmę transportową lub flotę taksówek i Potrzebujesz więcej samochodów — leasing jest odpowiedni. Jeśli masz salon kosmetyczny i chcesz uruchomić kampanię reklamową, aby przyciągnąć nowych klientów, możesz pożyczyć mikro w MIF. Potrzebujesz nowego punktu-zastanów się, może kredyt będzie dla Ciebie odpowiedni.

1. Zaciągnij pożyczkę z crowdinvestingiem
Crowdinvesting-sposób na uzyskanie pożyczek na specjalnych platformach internetowych. Na tym etapie działalności sprawozdania finansowe spółki najprawdopodobniej nie wzbudzą wątpliwości potencjalnych inwestorów, a pożyczka zostanie zaciągnięta dość szybko.
2. Weź kredyt
W przypadku dojrzałego przedsięwzięcia pożyczka jest całkiem bezpiecznym sposobem na przyciągnięcie pieniędzy, o ile oczywiście doskonale wiesz, do czego one zmierzają. To powiedziawszy, dojrzałość firmy wcale nie pozbawia cię możliwości uzyskania korzyści.
3. Emitować papiery wartościowe
Osoby prawne na etapie dojrzałości mogą emitować akcje i obligacje, aby zebrać dodatkowe pieniądze.

Akcje są swego rodzaju" wyprzedażą " mikroprzedsiębiorstw firmy: akcjonariusz daje pieniądze, aw zamian otrzymuje procent od ewentualnych zysków. Ponadto głosy akcjonariuszy będą musiały być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju spółki.

Obligacja to zobowiązanie dłużne, w którym w przenośni pożyczasz pieniądze od kupującego i zobowiązujesz się po pewnym czasie zwrócić więcej.

5.Etap upadku

Zyski spadają, rosną koszty, klienci tracą-są to oznaki upadku. Możliwe, że nawet jeśli masz nowych klientów, zysk netto nadal nie rośnie: pieniądze pójdą na spłatę kosztów.

Ale etap upadku niekoniecznie zapowiada zamknięcie firmy. Na tym etapie przedsięwzięcie można jeszcze uratować.

Jak przyciągnąć pieniądze?

Na tym etapie nie spiesz się, aby zamknąć problem, po prostu wlewając pieniądze do istniejącej struktury. Najpierw zidentyfikuj problemy: być może teraz wydajesz pieniądze nieefektywnie, a twoje budżety po prostu muszą zostać ponownie przydzielone.

Skonfiguruj wewnętrzne procesy, spróbuj wprowadzić coś nowego do firmy. Mogą to być decyzje zarządcze — na przykład Wprowadź nowy system motywacji pracowników lub wdroż program, który zoptymalizuje ich pracę. Możesz wypróbować strategiczne Innowacje: zacznij sprzedawać towary, których konkurenci nie mają, lub opracuj wygodną aplikację mobilną, za pomocą której będziesz mógł dotrzeć do nowych klientów. Pieniądze na to można przyciągnąć w sposób, który już znasz-na przykład wziąć pożyczkę lub pożyczkę, znaleźć współinwestorów.

Pięć etapów nie jest scenariuszem obowiązkowym

Nie jest konieczne, aby Twoja firma przechodziła przez wszystkie te pięć etapów i aby etapy następowały po sobie ściśle w opisanej kolejności. Niektóre firmy wchodzą w fazę schyłkową zaraz po otwarciu, inne pracują latami, przechodząc od etapu dojrzałości do etapu ekspansji – wszystko jest indywidualne i zależy od podejmowanych przez Ciebie decyzji.