Dlaczego potrzebujesz doradcy inwestycyjnego i jak go wybrać

Kim są doradcy inwestycyjni?

Doradcy inwestycyjni to profesjonalni uczestnicy rynku papierów wartościowych, którzy mają prawo udzielać porad inwestorom prywatnym i są zobowiązani do ponoszenia odpowiedzialności za te porady.

Doradcy inwestycyjni pomagają osobie zdecydować, które papiery wartościowe kupić, w jakiej ilości, kiedy dokładnie i na jaki okres. Przewidują prawdopodobny zwrot z inwestycji i ostrzegają przed możliwym ryzykiem.

Doradcą inwestycyjnym może być firma lub indywidualny przedsiębiorca (Pi). Jeśli osoby lub firmy nie ma na tej liście, nie mogą udzielać ludziom indywidualnych rekomendacji inwestycyjnych.

Ważne jest, aby odróżnić doradców inwestycyjnych i doradców finansowych. Konsultanci fin zwracają się w sprawach związanych z zarządzaniem budżetem osobistym. Na przykład pomogą stworzyć plan finansowy rodziny, znaleźć najkorzystniejszy depozyt bankowy lub pożyczkę, wybrać polisę ubezpieczenia inwestycyjnego na życie (ISG) lub plan emerytalny, aby zaoszczędzić na dodatkową emeryturę. Ale nie są uprawnieni do udzielania indywidualnych rekomendacji inwestycyjnych.

Doradcy inwestycyjni mogą również doradzać w różnych kwestiach finansowych, ale zgodnie z prawem są odpowiedzialni tylko za zalecenia dotyczące inwestycji w papiery wartościowe-akcje — obligacje, jednostki funduszy inwestycyjnych, a także instrumenty pochodne (PFI) — Kontrakty terminowe i opcje. Dlatego przed skorzystaniem z innych rad warto dokładnie ocenić konsekwencje.

Ile będą kosztować usługi doradcy inwestycyjnego?

Duże domy maklerskie i powiernicy często doradzają za niewielki procent (0,1–0,2% kwoty inwestycji) lub nawet za darmo. Ale pod warunkiem, że otworzysz u nich Konto i wpłacisz na nie określoną kwotę. W ten sposób przyciągają nowych klientów. Jeśli dana osoba skorzysta z rekomendacji i za pośrednictwem tego konta zacznie inwestować na giełdzie, brokerzy i menedżerowie zarobią na prowizjach za transakcje.

Niektórzy doradcy inwestycyjni, którzy pracują samodzielnie, udzielają również bezpłatnych porad. Warto zrozumieć, że w tym przypadku otrzymują wynagrodzenie od firm finansowych, których produkty polecają. Na przykład mogą oferować obligacje strukturalne banków. Reklama niektórych instrumentów finansowych nie jest zabroniona, ale doradca jest zobowiązany ostrzec cię, że otrzymuje prowizję za ich promocję.

Ale w większości przypadków prywatni doradcy inwestycyjni pobierają pieniądze za swoje usługi. Może to być stała cena za jednorazową konsultację, opłata abonamentowa lub godzinowa lub procent całkowitej inwestycji. Cena może również zależeć od złożoności konsultacji.

Na przykład jesteś przygotowany na minimalne ryzyko, a doradca inwestycyjny oferuje standardową, konserwatywną strategię kupowania bezpiecznych obligacji korporacyjnych.


Jeśli, powiedzmy, chcesz zaryzykować i zebrać pakiet obiecujących akcji nowych firm z sektora IT, doradca zajmie to więcej czasu, a taka konsultacja najprawdopodobniej będzie cię kosztować więcej.

Zanim skontaktujesz się z doradcą inwestycyjnym, oceń, czy jego usługi zwrócą się z przyszłymi zwrotami z inwestycji.

Jak wybrać doradcę inwestycyjnego?


Najpierw upewnij się, że znajduje się w rejestrze Banku .

W wyszukiwarkach "Yandex" i Mail.ru oficjalne strony internetowe wszystkich doradców inwestycyjnych z rejestru są oznaczone znacznikiem wyboru w niebieskim kółku. Strony bez takiego oznakowania należą do nielegalnych imigrantów.

Ponadto wszyscy doradcy inwestycyjni są zobowiązani do członkostwa w jednej z organizacji samoregulujących się (SRO): National Association of stock markets (NAUFOR), National Financial Association (NFA) lub Association of international investment advisors and advisors (AMIX). Na stronie SRO można zobaczyć listę wchodzących w jej skład doradców inwestycyjnych oraz ich kontakty.

Porównaj koszty usług kilku doradców inwestycyjnych. Wyszukaj w Internecie recenzje na ich temat.

Przed zawarciem umowy o doradztwie inwestycyjnym dokładnie ją przestudiuj. Upewnij się, że wszystkie punkty dokumentu są dla Ciebie jasne.

W jaki sposób doradca inwestycyjny określi, które instrumenty finansowe będą dla mnie odpowiednie?

Na początek opracuje Twój profil inwestycyjny. Jest to dokument, który określi:

  •  jaką kwotę zamierzasz wydać na inwestycję;
  •  na jaki czas planujesz zainwestować pieniądze;
  •  na jaką rentowność liczysz;
  •  z jakimi maksymalnymi stratami są gotowi się pogodzić.
Ponadto doradca inwestycyjny zamieści w dokumencie informacje o twoim wieku, wykształceniu, wiedzy i doświadczeniu w inwestowaniu, średnich miesięcznych dochodach i wydatkach z ostatniego roku, całkowitych oszczędnościach, danych o kredytach i pożyczkach.

Doradca spróbuje dowiedzieć się, na jakie ryzyko jesteś przygotowany. W tym celu może poprosić Cię o wypełnienie kwestionariusza.

Gdy inwestor będzie gotowy, musisz go uzgodnić. Przed podpisaniem dokumentu sprawdź, czy wszystkie dane są poprawnie podane. I dopiero wtedy doradca przygotuje rekomendację, w które instrumenty finansowe powinieneś zainwestować pieniądze.

Doradca nie jest zobowiązany do sprawdzania poprawności informacji, które mu przekazałeś. Jednak w Twoim najlepszym interesie nie jest przebiegłość, ale przekazanie mu prawdziwych informacji. W przeciwnym razie jego rady mogą cię skrzywdzić.

Im więcej masz wolnych pieniędzy, tym więcej różnych instrumentów finansowych może polecić doradca. W ten sposób sam określa, które z nich są bardziej ryzykowne i wybiera te, które pasują do twojego profilu inwestycyjnego.

Nigdy nie kupowałem Papierów Wartościowych i nie mam zbyt wielu oszczędności. Czy warto skontaktować się z doradcą inwestycyjnym?

Doradca pomoże wybrać odpowiednie instrumenty finansowe zarówno dla doświadczonego, jak i początkującego inwestora:

  •  Jeśli nie masz Papierów Wartościowych i nigdy nie próbowałeś w nic inwestować, ale chciałbyś, zaoferuje Ci narzędzia dla początkujących — proste i niezbyt ryzykowne. Na przykład obligacje rządowe i korporacyjne o wysokim ratingu. Wydajność dla nich z reguły nie jest bardzo duża, ale jest znana z góry.
  •  Jeśli zainwestowałeś już część pieniędzy w papiery wartościowe i chcesz spróbować czegoś nowego, doradca oceni twój portfel, podpowie Ci, jak zrównoważyć go poziomem ryzyka i zwrotu, a jeśli to konieczne, doda do niego nowe instrumenty. Na przykład doradzi, które akcje, obligacje i jednostki funduszy inwestycyjnych można kupić. Nie można przewidzieć zysku z takich inwestycji, ale często jest on wyższy niż w przypadku obligacji.
  •  Jeśli jesteś doświadczonym inwestorem, doradca inwestycyjny może polecić Ci bardziej zaawansowane narzędzia niż dla początkujących. Na przykład produkty strukturalne, które mogą obejmować pochodne instrumenty finansowe — opcje i kontrakty futures. Dzięki nim istnieje duże ryzyko utraty pieniędzy, ale nadal istnieje szansa na zysk, nawet w warunkach, w których spadają inne papiery wartościowe.

Najważniejsze jest, aby wybrać doradcę inwestycyjnego, któremu możesz zaufać i pamiętać, że na inwestycje nadają się tylko darmowe pieniądze — to znaczy te, które chcesz zaryzykować. A zanim pomyślisz o inwestycjach w papiery wartościowe, ważne jest, aby stworzyć finansową poduszkę powietrzną.

Co zawiera rekomendacja inwestycyjna?

Inwest rekomendacja będzie zawierać określone papiery wartościowe lub pochodne instrumenty finansowe, ich liczbę, przybliżoną cenę transakcji, okres inwestycji i okres ważności rekomendacji. Czasami doradca doradza dokładnie, gdzie warto dokonać transakcji (na przykład na giełdzie), a nawet przez kogo (na przykład przez jednego z 10 największych brokerów).

W rekomendacji inwestycyjnej, umowie z doradcą inwestycyjnym lub na jego stronie internetowej z pewnością zostaną wymienione ryzyko inwestycji. Zazwyczaj są one opisane ogólnym ostrzeżeniem, że inwestycja jest obarczona utratą pieniędzy. Ale są też bardziej szczegółowe wyjaśnienia.

Na przykład doradca może zalecić zakup akcji spółek naftowych i zgłosić ryzyko utraty do 80% zainwestowanych w nie pieniędzy. W końcu, jeśli cena ropy spadnie, Cena akcji również spadnie za nią.

Zwróć uwagę na informacje o konflikcie interesów od doradcy. Może być zawarta w zaleceniu lub zawarta w osobnym dokumencie. W szczególności doradca inwestycyjny ma obowiązek wskazać, z którą firmą współpracuje, jeśli otrzymuje od niej wynagrodzenie.

Sam doradca lub którykolwiek z jego innych klientów może odnieść korzyści, jeśli skorzystasz z jego rekomendacji i zainwestujesz w określone instrumenty finansowe. Zdarza się, że doradca wydaje rekomendacje nie dla wszystkich, ale tylko dla niektórych papierów wartościowych i PFI. O tym wszystkim musi cię wcześniej ostrzec.

Doradca powinien również poinformować Cię o opłatach, które będzie musiał zapłacić broker, oraz innych kosztach związanych z kupnem i sprzedażą instrumentów finansowych.

Otrzymasz rekomendację w formie elektronicznej lub papierowej lub w formacie nagrywania głosu-w zależności od tego, co uzgodniłeś w umowie.

Jak korzystać z rekomendacji?

Musisz zrozumieć, że jest to tylko zalecenie i nie musisz go stosować.

Jeśli uważasz, że oferty są zbyt ryzykowne, lepiej je odrzucić lub poprosić doradcę o rozważenie bardziej konserwatywnej opcji.

W przypadku, gdy nadal zdecydujesz się postępować zgodnie z zaleceniem, nie wycofuj się z niego. Ważne jest, aby nie tylko kupić dokładnie te papiery wartościowe, które wybrał dla Ciebie doradca inwestycyjny, ale także dokładnie przestrzegać parametrów, które nazwał: ceny, terminu zakupu i sprzedaży, miejsca transakcji.

Niektórzy doradcy inwestycyjni mogą nie tylko udzielać rekomendacji, ale także na zlecenie kupić dla ciebie papiery wartościowe lub PFI. Aby to zrobić, muszą mieć licencję maklerską. Możesz jednak samodzielnie wybrać dowolnego innego brokera.

Czy będę mógł zażądać od doradcy odszkodowania, jeśli jego rekomendacje okażą się nieskuteczne?

Zgodnie z prawem doradcy inwestycyjni muszą działać ściśle w najlepszym interesie klienta i odpowiadać za ich rekomendacje. Jeżeli doradca inwestycyjny omyłkowo lub celowo wprowadził cię w błąd i z tego powodu poniósł stratę, masz prawo do dochodzenia odszkodowania przez Sąd.

Warto jednak wziąć pod uwagę: roszczenia mogą dotyczyć tylko inwestycji w papiery wartościowe i instrumenty pochodne, które dokonałeś na polecenie doradcy inwestycyjnego. Jeśli pomógł Ci wybrać inny produkt, taki jak polisa ubezpieczenia inwestycyjnego na życie, i ostatecznie straciłeś pieniądze, nie możesz żądać odszkodowania od doradcy.

Nawet przy inwestycjach w papiery wartościowe wina za straty nie zawsze spoczywa na doradcy. Na przykład podałeś nieprawidłowe dane o sobie lub niedokładnie zastosowałeś się do zaleceń, takich jak Anna. W przypadkach, gdy doradca inwestycyjny w dobrej wierze wykonał swoją pracę, roszczenia do niego są bezcelowe, sąd nie stanie po twojej stronie.

Ponadto inwestycje na giełdzie zawsze wiążą się z ryzykiem strat. Jeśli doradca ostrzegł cię przed nimi, odpowiedzialność za decyzje przechodzi na ciebie.

Są jednak sytuacje, w których roszczenia wobec inwestora są uzasadnione. Na przykład nie chciałeś podejmować dużego ryzyka i wskazałeś to w swoim profilu inwestycyjnym. A doradca przekonał cię do zakupu akcji nowych firm i ostatecznie straciłeś większość inwestycji.

Albo doradca zalecił zakup tego, co jest dla niego korzystne, a nie dla Ciebie. Tak może być, gdy doradca otrzymuje wynagrodzenie od jakiejś firmy. Jeśli ostrzegł przed konfliktem interesów, ale nadal postępowałeś zgodnie z jego zaleceniami i kupiłeś papiery wartościowe, to sam jesteś odpowiedzialny za tę decyzję. Ale w przypadku, gdy ukrył swój związek z organizacją finansową i narzucił ci jej produkty, masz prawo do zgłaszania roszczeń.

Możesz również złożyć skargę na doradcę inwestycyjnego do samoregulującej się organizacji, której jest członkiem, oraz do banku . Doradca inwestycyjny może wydać nakaz, ukarać grzywną lub całkowicie usunąć z listy uczestników organizacji samoregulującej i z rejestru regulatora.

Aby zmniejszyć ryzyko podczas pracy z doradcą inwestycyjnym, spróbuj dokładnie rozważyć wybór specjalisty. Nie powinieneś też ślepo stosować się do jego zaleceń — jeśli wydają ci się zbyt ryzykowne, lepiej poprosić go o wybranie innych instrumentów finansowych.